Вже кілька разів мене запитували про агротканину, якою я вкриваю грядки. Навіть сусіди в селі. Дехто навіть не розуміє до чого вона на городі. Мабуть, варто розказати про переваги технічного прогресу. Про те, чим відрізняється агроволокно від агротканини, бо навіть в інтернеті більшість дописів про це однаково безглузді.
У перший рік на городі я посадила полуничку, помідори та кабачки під чорне мульчуюче агроволокно щільністю 60 г/м2. Більш тонке немає сенсу купувати, а товстіше ще не було. Зараз є - 80 г/м2. Агроволокно - це нетканий матеріал, виготовлений з поліпропілену з додаванням УФ стабілізаторів. Восени агроволокно було вже порване вітром, котами, собаками та кабачками. Помідорну грядку я порвала сама, доглядаючи та збираючи врожай. Під агроволокном була невеличка подушка блідо-зелених бур’янів, тобто трохи світла бур’янам перепадає. Ще волокно було надто брудним. Я його зняла та викинула.
Висновки, які я зробила для себе. Агроволокно годиться лише на сезон. Або на два, якщо навколо грядок огорожа, та ви по нім не ступаєте, і покриття не знімаєте на зиму. Бо як знімати - воно знову рветься, а за два роки вже й розкладається. Якщо вам потрібне покриття на сезон - дешевше купити рулон чорної плівки для мульчування. Вона набагато дешевша за агроволокно, викидати не шкода. Та й взагалі, купуйте все рулонами - це дешево і зручно. Якщо не використаєте за сезон - використаєте наступного року!
Наступного року я купила польську агротканину Bradas щільністю 70 г/м2 та чеську Agrojutex 90 г/м2. На одну грядку 1.6 м завширшки, та на дві - 3.2 м завширшки. Агротканина – це тканий мульчуючий матеріал, виготовлений з УФ-стабілізованих поліпропіленових волокон. Випускається вона в чорному, коричневому та зеленому кольорі. Агротканина буває різної ширини: від 0.4 до 5 метрів. Щільність вона має від 70 до 135 г/м2. Принаймні та, що продається в Україні. Bradas - зараз найдешевша агротканина на нашому ринку. Строк використання залежить від виробника та умов використання і становить 5-7 років. Цього я ще не встигла перевірити, бо користуюся нею лише 2 роки.
Оцім я була дуже вдоволена. Під тканиною не було подушки блідо-зелених бур’янів - лише трішки білих паростків берізки польової. Тканина (і польська, і чеська) була цілісінька, її можна зібрати на зиму, чи залишити на місці - бо в Одеській області бур’яни ростуть навіть взимку. 70 г/м2 мені вистачило з головою, тож щільнішу і дорожчу я поки не беру. Під агротканину я монтую крапельну стрічку, тобто не маю клопоту з поливом - лише відкриваю та закриваю кран.
Отже, переваги, які ми маємо при використанні мульчуючого покриття. Не ростуть бур’яни. Менше пересихає ґрунт - менше поливати. До речі, поливати можна зверху лійкою чи шлангом - вода просочується крізь покриття. Розпушувати ґрунт після полива також не треба. Полуничка чи помідори лежать на чистому покритті і не гниють в землі. Особливо при крапельному поливі.
Якщо ви вкриваєте багаторічні культури - це взагалі казка на роки! Підгодовувати та додавати пестициди чи біопрепарати можна разом із поливом. Крапельний полив - окрема тема, але, на мій погляд, він не розривний з агротканиною. Дехто має клопіт із кріпленням агротканини до землі. Я не користуюся кілочками, дошками чи камінням. Просто прикопую краї землею вздовж грядки, за необхідності відкопую та закопую знову.
Бонус за всі витрати - літо на морі!